Lead

Oct 20 07 6:01 AM

Tags : :

 فَرْج یا کُس
 

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

 
AlatZanane.jpg
 
به بخش بیرونی اندام تناسلی زن، فَرْج یا کُس گفته می‌شود. بخش درونی این اندام مهبل نام دارد. دارای قسمت های مختلفی است از آن جمله می‌توان به لابیای کوچک و لابیای بزرگ و چوچوله (کلیتوریس) که حساس ترین قسمت جنسی فرج است اشاره کرد.
---------------------------------------------------------------
 
چوچوله
 
چوچوله (نام‌های دیگر کِچُل،خروسه یا کلیتوریس (به انگلیسی: Clitoris)) اندام جنسی اسفنجی قابل تحریکی است که دارای رگ‌ها و اعصاب فراوان می‌باشد.
این اندام فقط در پستانداران ماده وجود دارد. در انسان بخش دکمه مانند و قابل رویت آن نزدیک اتصال لب‌های کوچک به هم، در بالای خروجی پیشابراه و مهبل قرار دارد[۱].
می‌توان گفت کلیتوریس تحریک‌پذیرترین اندام جنسی در دستگاه تولید مثل زنان بوده و هنگام اوج لذت جنسی با تجمع خون به اندازه‌ای تا دو برابر اندازه‌ٔ همیشگی نیز خواهد رسید. در چوچوله ۸۰۰۰ عصب وجود دارد (تقریبا دو برابر حساس ترین بخش آلت تناسلی مرد) که باعث برانگیختگی جنسی زن می‌شود.

[ویرایش] بخش‌های مختلف چوچوله

چوچوله یا کچل از بخش‌های زیر تشکیل شده‌است.
محور کِچُل یا Clitoral Shaft، کاپوت کچل یا Clitoral Hood، سَر کچل یا Clitoral Glans

[ویرایش] شباهت کِچُل و چُل

چوچوله شباهت بسیار زیادی با آلت تناسلی مردانه دارد. بخاطر همین شباهت در برخی لهجه‌های فارسی از جمله لهجه هراتی نام ایندو نیز مشابه هم و بصورت کِچُل (کلیتریس) و چُل (کیر) نامیده می‌شوند.
بر خلاف آلت تناسلی مردانه که از نظر هومولوژی متشابه چوچوله‌است، پیشابراه در چوچوله قرار ندارد و نقش چوچوله صرفا در لذت جنسی است. تنها مورد استثنایی یافت شده، کفتار خالدار می‌باشد که ادرار کردن و زایمان نیز از طریق کلیتوریس انجام می‌شود[۲].

----------------------------------------------------------------
مهبل
 
Vaginal opening - english description.jpg
 
 
مَهبَل (نام‌های دیگر واژن، نیامه، زه‌راه) بخش درونی اندام تناسلی زن است. به بخش بیرونی اندام تناسلی زن، فَرْج یا کُس می‌گویند.
قطر سوراخ بیرونی آن در حدود ۲ سانتی متر است. طول آن بین ۹ و ۱۱ سانتی متر است.و تحت زاویهٔ ۷۰ درجه نسبت به افق قرار دارد. درون آن به وسیله ماده‌ای لزج برای تساهل در ورود و خروج آلت تناسلی مردانه لیز و لغزنده می‌شود. همچنین خون عادت ماهانه از این سوراخ خارج می‌گردد.


Nick